Operácia očí – hrozivé pomenovanie s príjemným priebehom

INZERCIA
Autor:
INZERCIA

články 0 20.01.2016

Operácia očí – hrozivé pomenovanie s príjemným priebehom

Pravdepodobne na svete neexistuje človek, ktorý by sa nebál operácií alebo minimálne nepociťoval úzkosť, ak ho nejaká čaká. Podvedome sa nám totiž s lekárskymi zákrokmi spája najmä predstava bolesti. Nijaký solídny lekár nám však nechce ublížiť, podstatou operácií je predsa pomôcť či čosi „pokazené“ napraviť. Od pacienta sa potom očakáva hlavne strata zbytočných obáv a predsudkov.

Operácia očí je pre nás jedným z najchúlostivejších lekárskych zákrokov, pretože oči prirodzene vnímame ako krehkú a citlivú časť nášho tela. O takejto operácii začíname uvažovať najmä vtedy, ak nám dlhoročné nosenie okuliarov alebo kontaktných šošoviek začne spôsobovať diskomfort. Obavy z laserových či nelaserových operácií sa v tomto prípade väčšinou dostávajú do úzadia. Pacienta totiž ženie túžba po ostrom zraku bez pomoci korekčných pomôcok a za zmienku tiež stojí fakt, že vo väčšine prípadov je operácia očí záležitosťou, ktorú podstupujeme dobrovoľne.

Operácia očí nie je vhodná úplne pre každého

Každej operácii očí predchádza komplexné očné vyšetrenie špeciálnymi prístojmi, ktoré lekárovi prezradí nielen to, aký je váš individuálny stav, ale tiež to, ktorá metóda je pre vás tá najideálnejšia. Vďaka konzultácii celkového zdravotného stavu sa tiež očný odborník dozvie, či je pre vás operácia očí vhodná. Pacient môže byť vylúčený pre viaceré dôvody – napríklad ak má kardiostimulátor, reumatické alebo autoimunitné ochorenie, sklon k tvorbe keloidných jaziev alebo ak je žena tehotná či dojčí. Nemožné je tiež operovať ľudí s ťažkými zmenami na sietnici alebo s niektorým ochorením rohovky.

V súčasnosti sú takéto typy laserových zákrokov veľmi obľúbené, dokonca aj napriek stále silnému skepticizmu pri zmienke slovného spojenia „operácia očí“. Astigmatizmus, ďalekozrakosť či krátkozrakosť – to všetko sú vady, ktoré je možné laserom odstrániť. Očné kliniky však väčšinou vo svojom portfóliu ponúkajú aj nelaserové zákroky, ktorými je možné upraviť napríklad keratokonus, presbyopiu či zelený a šedý zákal.

Presný priebeh laserovej operácie

Keď sa pacient odhodlá na zákrok a lekár mu jeho odhodlanie posvätí tým, že ho označí za vhodného kandidáta, je možné sa dohodnúť, či mu budú zoperované obidve oči naraz alebo každé oko zvlášť v rozdielnych termínoch. Každá takáto operácia je vykonávaná ambulantne, čo znamená, že pacient po operácii ešte v ten deň odkráča domov a na klinike sa znova objaví až za účelom pravidelných kontrol.

Pred zákrokom je do každého operovaného oka nakvapkaná lokálna anestézia, vďaka ktorej pacient počas operácie nepociťuje absolútne žiadnu bolesť. Tá nastáva až po pár hodinách, kedy účinky „umŕtvenia“ pominú v závislosti od toho, či ide o zákrok povrchový alebo hĺbkový. Nepríjemné pocity rezania po operácii sú totiž späté s povrchovými postupmi, výhodou tých hĺbkových je, že by pri nich takéto komplikácie nastať nemali.

Po operácii očí sa od pacienta vyžaduje zvýšená starostlivosť o zrak, ktorý môže byť na istý čas citlivejší na svetlo, vietor alebo iné vplyvy. Odporúča sa najmä pokojný režim a vyhýbanie sa nadmerným vplyvom svetla (slnečné žiarenie, solárium, zváranie). Trpezlivosť býva potom odmenená orlím zrakom bez nutnosti nosenia okuliarov.pridať komentár

Komentáre k článku

K tomuto článku ešte nebol pridaný žiaden komentár.Pridať komentár

Vaše meno:
Vaša e-mailová adresa:
Text správy:
Antispam ochrana: Napíšte slovo lyek gramaticky správne do nasledovného políčka:

Všetky položky sú povinné!